DomArtic

PPHU DomArtic
  ul. Na zjeździe 8
  30-527 Kraków
 
Zapraszamy
  Pon-Pt  9:00 - 17:00
Istnieje możliwość umówienia się na spotkanie w innych godzinach lub w sobotę po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
Biuro:       012-357-11-18
                 pytania@domartic.pl
Budowy:   509 - 020 -574
Dane do przelewu.

Projekty indywidualne

Projekt indywidualny to rozwiązanie szyte „na miarę” Państwa oczekiwań!

Zawsze dbamy o najlepszą jakość naszych usług, niepowtarzalność projektów oraz fachowość prowadzonych prac.

Tworzenie projektu indywidualnego to twórczy proces, nie tylko dla projektantów, ale i dla Państwa. To moment, gdy aktywnie uczestniczycie Państwo w powstawaniu Waszego domu. Nie muszą się Państwo zdawać na projekty przygotowane wg pomysłów i oczekiwań innych osób. Tutaj sami możecie stworzyć przestrzeń, o której zawsze marzyliście, dostosowaną do życia Waszej rodziny. Stylizacja projektu indywidualnego oddaje Państwa charakter i osobowość, warto więc poświęcić odrobinę uwagi aby móc cieszyć się własnym, niepowtarzalnym domem.

Projekt indywidualny, jest dla tych z Państwa, którzy wśród gotowych projektów nie znaleźli odpowiedniego domu, spełniającego Państwa oczekiwania. Jeśli mają Państwo pomysł na własny dom, któremu nie odpowiada żaden typowy projekt, mogą nam Państwo przekazać swoje sugestie, a my nadamy im realny kształt. Tak może powstać niepowtarzalny dom według Państwa autorskiego pomysłu.

Konieczność wykonania projektu indywidualnego, w niektórych sytuacjach, wymusza także kształt działki, warunki miejscowe i lokalne lub konieczność dopasowania do sąsiedniego budynku. Ponadto projekt indywidualny sprawia, że nasz dom jest wyjątkowy i oryginalny. Więcej na ten temat znajdziecie Państwo w zakładce biuro projektowe.

A jeśli chodzi o koszty, to w wielu przypadkach projekty indywidualne są tańsze od adaptowanych projektów gotowych. W przypadku wprowadzania kosztownych zmian, wymagających ingerencji konstruktora, koszt adaptacji projektu może wynosić nawet 3 500 zł lub więcej. Do tego trzeba doliczyć koszt zakupu projektu typowego rzędu ok. 2 000 zł, co razem daje kwotę 5 500 zł, natomiast projekt indywidualny kosztuje ok. 45-60 zł za m2. Prosty rachunek pozwoli na oszacowanie różnicy. W przypadku budynku o powierzchni użytkowej 100 m2 różnica ta wynosi 4 500 zł, a więc zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest zlecenie przygotowania indywidualnego projektu niż adaptacja projektu typowego wraz ze wszystkimi zmianami. Należy pamiętać, iż indywidualny projekt domu uwzględnia już warunki terenowe dla konkretnej działki, nie wymaga on więc kosztownych zmian oraz adaptacji.

Częstym błędem jest porównywanie kosztów wykonania projektu indywidualnego z kosztem zakupu projektu typowego, z jednoczesnym pominięciem kosztów jego adaptacji. Pozornie wydaje się, iż projekt indywidualny jest zbyt kosztowny, aby mieć jednak obraz całości koniecznych nakładów finansowych, należy uwzględnić całość prac projektowych dla porównania. Nasuwa się wobec tego pytanie, czy warto oszczędzać na etapie projektowania własnego, wymarzonego, niepowtarzalnego domu, skoro koszt projektu stanowi zaledwie 2% kosztów całej inwestycji, a inwestycja w dom marzeń jest inwestycją na lata?

Ponadto projektant i konstruktor mogą optymalnie zaprojektować konstrukcję i rozwiązania materiałowe bez zbędnych „zapasów” asekuracyjnych, co jest częstą praktyką dla projektów typowych, gdyż w przypadku projektów typowych konieczne są większe fundamenty, zbrojenie stropu, zbyt duża ilość ścian nośnych itp., ze względu na brak informacji na temat warunków geotechnicznych i strefy klimatycznej, ponieważ nie wiadomo, gdzie dom będzie wybudowany.

Optymalnie do usytuowania sieci projektowane są również wewnętrzne instalacje. Ich wyjścia z budynku w projektach powtarzalnych zaprojektowane są często w przeciwnych kierunkach niż wskazują na to warunki Państwa działki. Wymusza to wydłużenie drogi przyłączy, co jest zdecydowanie kosztowniejsze niż zaprojektowanie wewnętrznej instalacji od nowa. Projekty gotowe zawierają również zazwyczaj instalację gazową, co zwiększa koszty i utrudnia adaptację, jeżeli planują Państwo np. piec na paliwo stałe. Często w takim przypadku usytuowanie kotłowni jest nieodpowiednie w stosunku do pomieszczeń mieszkalnych, a próba jej przeniesienia zmusza do projektowania wszystkich instalacji od podstaw.

W rezultacie płacąc pozornie więcej za projekt indywidualny inwestorzy odnoszą więcej korzyści przy budowie, niż oszczędzający na projektach typowych. Koszty projektowe stanowią bowiem zaledwie niewielki ułamek kosztów budowy, a mogą przynieść niebagatelne oszczędności.

 

Zapraszamy na bezpłatną konsultację do naszego biura projektowego. Więcej na temat prac projektowych znajdziecie Państwo w zakładce biuro projektowe.

 

 

 

  Powyższy cennik nie jest ofertą handlową w rozumieniu Kodeksu Cywilnego czy też prawa handlowego.    


2010r © DomArtic
NIP:683-107-55-58